资源描述
山东省临沂市郯城县七年级英语《Unit7 How much are these pants?》教案三 人教新目标版
教学目标:
1. Ss can master the new words and reading practice
New words: clothes,store,come,very,price…….
Target language:
We have sweater for 25 dollars.
You can buy this sweater for 25dollars.
2. Ss can use the target language to talk about prices and clothing,.
3. Writing and reading practice.
重点、难点
1. New words and target language.
2. Try to recite the 3a.
3. Learn to write an ad
教 学 过 程
教师活动
学生活动
修改意见
Step1:warming up:
Step2:Pre- reading
Task1:
Learn the new words
Task2:
Tell ss I have a clothes store. We have many clothes
T: We have sweaters for 25 dollars.
We have bags for 30 dollars……
Task3:
Another way to say these setences
You can buy the sweaters for 25 doollars.
You can buy bags for 30 dollars……
Task4: do the TB of P72 I
Step3:While -reading
Task1:fast-reading
Read and find out the things’prices
Task2:careful-reading
Read 3a and fill in the chart
things
color
price
For boys for girls
Task3:
Intensive-reading and find out the taget lauguage:
We have sweaters for 25 dollars
You can buy socks for 5 dollars
Task4: loud-reading
Ss listen to the tape and repeat
Task5:
Retell the 3a
Step4: writing
Task1:
Read the picture in 3b
T: What are they?
Task2 :
Try to write down
Step5: do the exerciers on th TB P72 I
读短文根据首字母填空
Step5 Summary
How can we write an ad?
Step6: Homework
1:Finish off the EXX in TB.
2.recite 3a
Ss say out the numbers from1 to100
.
Ss read and say out the new words
Ss try to repeat the setences
Ss read together
Ss read one by one.
Ss repeat and read out
Ss give the prices
The socks are 5 dollars
The T- shirt is 18 dollars
……..
Ss read and fill in
Ss work in groups
To check the answers
Work in groups to do
Ss listen to the tape and repeat
Ss read loudly
Then act out reading
Sstry to retell the 3a according to the chart
things
color
price
For boys for girls
Ss in groups to say out
some ss try to report.
Ss write andThen act out them.
Ss do it
Ss give awnsers
小结(教学反思)
板书设计:
Unit7 How much are these socks?
SectionB 3A-4
1.clothes
2. buy We have sweater for 25 dollars.
3. come ….. You can buy this sweater for 25dollars.
.
展开阅读全文